Opowiadania na jeden raz

Odette i inne historie miłosne - Eric-Emmanuel Schmitt

"Odette i inne historie" to zbiór kilku opowiadań na ten sam temat - miłości. Co prawda, Schmitt w każdym opowiadaniu przedstawia inny obraz, czy też odcień miłości. Jest więc i zdrada, miłość z dzieciństwa, miłość po śmierci, miłość przyjacielska, miłość która rozczarowuje i która daje nadzieję. Czyta się przyjemnie. Dobry pomysł na spędzenie kilku wieczorów. Przeczytanie na raz wszystkich opowiadań może popsuć radość z czytania, nie dać możliwości zatrzymania się przy konkretnym obrazie miłości, wizji autora. Oczywiście, być tak nie musi. Radziłabym jednak czytać jedno opowiadanie dziennie.

Głównymi bohaterkami są kobiety, ale Schmitt już tak chyba ma (chyba, bo znam tylko trzy jego książki). Historie raczej nie są zaskakujące, poza jedną. "Obca" trzyma w napięciu, jest niebanalna i chyba najlepiej napisana. Od razu po skończeniu skojarzyła mi się historia z fabułą pewnego filmu. Ciekawe, czy się pisarz nie inspirował... 

Książkę, opowiadania z niej, polecam jako lekkie zakończenie dnia. Zwłaszcza gdy jesteśmy zmęczone i na czytanie nie mamy dużo czasu.